Parkettásmunkák kivitelezése Nagykanizsán és környékén valamint Budapesten.

Parkettázás, parketta felújítás( csiszolás-lakkozás), laminált padló lerakás valamint mindenféle parkettásmunka. (Budapest, Nagykanizsa,Zalaegerszeg, Keszthely, Hévíz, Balaton déli part,Kaposvár,Csurgó, Letenye stb.)

Tapasztalataim alapján megpróbálom összeszedni a leginkább felmerülő kérdéseket  parketta-padló felújítás előtt.

 

-Mikor kell elvégezni, festés előtt vagy után?

Ez egy nagyon gyakori kérdés. A parkettásnak tulajdonképpen mindegy, a festőnek viszont nem. 90 %-ban a festés után kerül sor a parketta felújítására. Nyilván a csiszolóportól tartanak sokan, ezért gondolják, hogy utána kell festeni. Négyzetméterenként kb. fél kiló csiszolópor keletkezik, ha csak egy tized százaléka nem a porzsákban landol, akkor ott már valóban minden tiszta csiszolópor. Szerintem ettől függetlenül nem kell ettől félni, a magam részéről a munka folyamán többször és a végén is természetesen lefújom levegővel a falakat, kifújom a radiátorokat...A nagyon intenzív falszíneknél viszont a beleült por még érzékelhető maradhat, ilyen esetben ajánlott, hogy a festő az utolsó festékréteget a parkettafelújítás után hordja fel.

-Egyáltalán érdemes felújítani, vagy tegyünk rá laminált padlót?

 Nekem ezt a kérdést azért ritkán teszik fel, ahová én eljutok ott szeretnék a parkettát megtartani. Ha valakinek nem jelent értéket egy fa parketta az valószínűleg könnyen dönthet egy trendi laminált-vinil-stb. padló mellett. Ritkán azért le kell mondani a parketta megmentéséről is, gondolok itt főleg a földszinti szobákra, ahol vízszigetelési problémák vannak és kikezdte már a parkettát is, (szúvas, korhadt, dohos) /Laminált padlót ilyenre rárakni tilos, de úgy egyébként sem ajánlott parkettára laminált padlót fektetni/ A parketta mozgása az ami esetleg még megkérdőjelezheti a felújítást. Mind ragasztott, mind szegezett parkettánál gyakran előforduló jelenség. Szakembernek kell látni, vele kell átbeszélni, legtöbbször azért nagymértékben orvosolható..

-Már volt többször csiszolva,lehet még, nem fog elfogyni?

 A hagyományos csaphornyos parketta bizonyosan csiszolható. Egy csiszolás kb fél millimétert vesz le, tehát kb 15-20-szor felújítható. A fa szalagparkettával azonban más a helyzet. Kétszer bizonyosan felújítható, harmadszorra már necces, előfordulhat, hogy itt-ott kezd majd elfogyni a felső réteg. Viszont ez az a fajta fa parketta aminek a felújításába bizonyosan érdemes belevágni. Ez egy többrétegű kész parketta újonnan, tökéletesen megmunkálva, felületkezelve. A lerakását olyan nagyon nem lehet elrontani, tehát nagy valószínűséggel, ha nem kapott nedvességet az idők folyamán, akkor vétek kidobni, lecserélni. És szebbet lehet belőle kihozni, mint ahogy  újonnan kinézett...Még a mozaik parketta az, ami csak 8 mm vastag, de az is sokszor csiszolható.

-Nyikorog, recseg a parkettánk, lehet ezt valahogy orvosolni?

A szegezett parketta tud nyikorogni, recsegni, tehát zömmel kb. a 60-as évek előtt lerakott parketták. Úgynevezett vakpadlóra van a parketta rászegezve, rengeteg fa és szeg van egy rakáson homokba-sittbe ágyazva. Ennek a szerkezetnek a mozgása járhat ilyen kellemetlen hangokkal. Lehet tuti módszereket látni-hallani, de én szkeptikus vagyok.Tulajdonképpen a szerkezett fixálását kell vagy kellene elérni, hogy még a minimális elmozdulást is megakadályozza. Egy sima felújítás során is sokat javul a helyzet, az esetleges rések eltömítésével és az új lakkréteggel stabilabb lesz egy időre. Persze lehet a réseket esetleg istentudja milyen anyaggal is tömíteni, meg lehet fúrt lyukakon keresztül alulra benyomni szintén istentudja mit. De az a helyzet, hogy a fa az fa marad, őszre megdagad, tavaszra összeszárad, meg járkál is azért az ember rajta, telnek az évek és hoppá, egyszer csak megint tud majd annyit mozogni, hogy nyikorogni kezdjen.

Akkor mit lehet tenni?

Gyorsan, egyszerűen, olcsón semmit!

Kissé drasztikusan: Fel kell szedni a parkettát. A vakpadlóra meg lehet kockáztatni rácsavarozni OSB lapot, minimum 15mm-est, de úgy, hogy a vakpadlóknál idővel kialakuló "domborzati viszonyokat" korrigálni kell. Célszerű ragasztani is az OSB lapokat. Utána akár a felszedett parkettát is vissza lehet ragasztani. 

Nagyon drasztikusan: Mindent el kell távolítani és betonozni kell, ha lehet.

-Mivel legyen felületkezelve majd a parkettánk?


Nyilván ez az egyik legfontosabb dolog. Érdemes néhány kört futni, (fa) parketta szakkereskedést felkeresni, érdeklődni, nézelődni, főleg ha valakinek nincs konkrét elképzelése, akár online is. Ne a sarki festékboltot célozzuk meg tanácsért, annak nem szokott jó vége lenni... Ha szakembert kér fel a munkára, ő szintén fog valamit javasolni.

Az olajozás divatba jött, speciális padlóolajok vannak erre a célra. Ha emellett dönt az ember, akkor évente-kétévente a felületet újra kell majd olajozni, tehát ilyenkor mindig megújul. Egy kicsit ez persze macerás, de valakinek ez jön be. Itt említem meg a pácolás lehetőségét is, annál is inkább, mert ez csak szintén speciális olajos páccal valósítható meg. A pácolás előfeltétele egy sokkal tökéletesebb felület előkészítés, ugyanis a pác minden csiszolási nyomot kiemel. Ez és a szükséges anyagok hozzá a pácolást elég drága megoldássá teszik.

Lakkozni lehet oldószeres és vízbázisú lakkokkal.

Néhány tíz éve csak oldószeres lakkok voltak, igen, ezek azok a nagyon büdösek. Viszont a magyar ember eléggé hozzászokott ezek megjelenéséhez, ha nem csillog és nem jó vastag a lakkréteg, akkor az nem jó neki... Márpedig a vízbázisú lakkok ezt aligha tudják!

Általánosságban elmondható, hogy lakkozni mindkét fajtával három rétegben kell. Az első réteg az alapozás, mindig alapozni kell! Minden lakknak van alapozója, valamelyiknek többféle is a különböző tónusok eléréséhez. Aztán még két réteg fedő lakkréteg jön.

Megpróbálom a két lakkféle általam fontosnak tartott tulajdonságait összeszedni. Strapabírásra, kopásállóságra tekintsük őket egyformának. Természetesen mindkettőben lehet fokozott igénybevételre kifejlesztett legtöbbször kétkomponensű lakkot találni.

Oldószeres: Vastag lakkréteg érhető el, büdös ( de azért ez viszonylag gyorsan elillan), sötétedésre hajlamosabb, kevésbé légáteresztő ( tehát a parketta lassan tudja átvenni  a légtér páratartalmát), erősen összefogja a parkettát,főleg fényes és selyemfényű kivitel

Vízbázisú:Vékony lakkrétegek, kevésbé hajlamos a sötétedésre, légáteresztő (a parketta viszonylag gyorsan átveszi a légtér páratartalmát), gyors száradási idő, főleg selyemfényű és matt kivitel, viszonylag drága

 

- Nagy rések vannak a parketta felületen. Felújítás során ezeket el lehet tüntetni úgy, hogy később se jöjjenek elő?

 Mindenképpen kell erről beszélni. A fa tulajdonságaiból adódik, hogy kiszáradása során méretcsökkenés lép fel. Ez egy természetes jelenség. Azonban ez mégis ott jelent nagyobb problémát ( nagyobb réseket), ahol anno az újonnan lerakott parketta nedvességtartalma nem volt megfelelő, nem volt gyárilag a kívánt szintre szárítva, és tulajdonképpen a lerakás utáni években szárad ki. Szintén nagymértékű résesedéshez vezethet, egy beázás-elázás utáni helyzet, amikor is a fa ugye a nedvességtől megdagad, és ha nem is puposodik fel a parketta, egyrészt deformálódhat, másrészt a visszaszáradás után jókora rések lesznek.

A parketta nedvességtartalma tehát a helyiségben lévő relatív páratartartalomhoz igazodik. Ez tavasztól őszig átlagos vagy magas, fűtési szezonban és természetesen fűtött helyiségben pedig alacsony vagy kritikusan alacsony. Kis ráfordítással is beszerezhetünk egy ilyen relatív páratartalom mérő műszert, így ezt nyomon tudjuk követni, és télen főleg a fűtési szezon második felében párologtatással tudjuk ezt befolyásolni. Akár automatizálni is lehet , vannak ilyen párologtató szerkezetek...

Nézzük akkor a számokat:

Élettanilag a legideálisabb érték az 55-60 % -os relatív páratartalom és a parkettának is ez a legmegfelelőbb. Az őszi hónapokban ez felmehet 70 % fölé is, ez se tesz jót a parkettának, de sokkal kellemetlenebb hatása is van,  ilyenkor indul meg a penészesedés.Tehát ez ellen is megéri ilyenkor védekezni,vannak erre páramentesítő-szárító gépek, de akár a klímaberendezés is képes "kilapátolni" a fölös nedvességet. Fűtési szezonban a relatív páratartalom fokozatosan csökkenni fog. Törekedni kell arra, hogy 50% felett tartsuk. Ha nem teszünk semmit, akkor akár 40% alá is csökkenhet, és szép lassan a parketta is igazodik majd ehhez...



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 2
Heti: 9
Havi: 115
Össz.: 23 523

Látogatottság növelés
Oldal: GY.I.K
Parkettásmunkák kivitelezése Nagykanizsán és környékén valamint Budapesten. - © 2008 - 2024 - parkettasmunkak.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »